Nie dowiesz się tego z przepisów, ale aby starać się skutecznie o SDE powinieneś dokładnie zapoznać się ze swoim wyrokiem skazującym na karę pozbawienia wolności. Przeczytaj go zatem krok po kroku, ze zrozumieniem.
Poza karą i kosztami sądowymi, ewentualnym przepadkiem, czy też zaliczeniem okresu zatrzymania na poczet wykonania wymierzonej Ci kary Sąd, który Cię skazał mógł nałożyć na Ciebie dodatkowe obowiązki.
Z takimi sytuacjami mamy do czynienia w różnego rodzaju przypadkach, a oto niektóre z nich:
- Naprawienie szkody
Przestępstwo, za które zostałeś skazany spowodowało w czyimś mieniu szkodę. Mogła to być kradzież, zniszczenie mienia, paserstwo, spowodowanie wypadku, pobicie skutkujące koniecznością płatnego leczenia.
W takich przypadkach pokrzywdzony ma prawo domagać się od Ciebie odszkodowania. Odszkodowanie będzie równe wartości utraconego przez pokrzywdzonego w wyniku przestępstwa dobra, np. jeżeli okradłeś sklep z towarów o łącznej wartości 10.345,57 zł – odszkodowanie będzie równe tej kwocie.
- Zadośćuczynienie / Nawiązka
Przestępstwo, które popełniłeś spowodowało u kogoś krzywdę. Krzywda jest szkodą niematerialną, np. ból, przykrość, żałoba, ograniczenie możliwości rozwoju kariery pozostające w bezpośrednim związku z popełnionym przestępstwem (np. spowodowanie wypadku, w którym połamane zostaną palce pianisty). Zadośćuczynienie i nawiązka stanowią zatem formę rekompensaty finansowej za doznaną przez pokrzywdzonego lub jego rodzinę krzywdę.
W takich wypadkach najczęściej zasądzane jest zadośćuczynienie częściowe lub właśnie nawiązka. Ten środek kompensacyjny zasądzany jest w oparciu o przepisy prawa cywilnego w wyroku karnym. Jego zasądzenie w wyroku karnym nie powoduje zniweczenia dalszych roszczeń pokrzywdzonego wobec Ciebie, może on „reszty” świadczenia, czy też ustalenia Twojej odpowiedzialności na przyszłość dochodzić na drodze postępowania cywilnego. Zasądzenie go choćby wyrokiem karnym zmienia jednak stanowczo Twoją sytuację procesową, o czym mowa poniżej.
- Świadczenie pieniężne
Jednym ze środków karnych, które może zastosować Sąd jest świadczenie pieniężne na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. W przypadku popełnienia niektórych przestępstw zasądzenie tego świadczenia jest obligatoryjne (np. art. 164 § 1, art. 165 § 1, art. 165a § 1 lub 2, art. 171 § 1, 2 lub 3, art. 174 § 1, art. 178a § 1, art. 178b, art. 179, art. 180, art. 200a § 1 lub 2, art. 200b, art. 202 § 4b lub 4c, art. 244, art. 255a § 1 lub 2, art. 258 § 1, art. 263 § 2, art. 178a § 4, art. 202 § 3, 4 lub 4a, art. 258 § 2, 3 lub 4, art. 263 § 1 – Kodeksu karnego czy też art. 53 ust. 1, 1a lub 2, art. 55 ust. 1, 2 lub 3, art. 56 ust. 1, 2 lub 3, art. 58 ust. 1 lub 2, art. 59 ust. 1, 2 lub 3, art. 61, art. 62 ust. 1 lub 2, art. 62b ust. 2, art. 63 ust. 1, 2 lub 3 – ustawy z dnia 29.07.2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii). Wówczas Sąd na pewno zasądzi od Ciebie takie świadczenie, a jego wysokość minimalna będzie określona w odpowiednich przepisach (między innymi, w wyżej wymienionych).
Nie martw się, jeżeli nie będziesz w stanie do czasu złożenia wniosku o SDE spłacić zasądzonego świadczenia pieniężnego w całości, Twój obrońca postara się o rozłożenie Ci go na raty.
Wykonanie lub choćby Twoja dobra wola w zakresie wykonania wszystkich powyższych obowiązków rzutuje na Twoją sytuację procesową podczas starań o SDE. Jeżeli bowiem nawet nie podjąłeś próby choćby częściowego, regularnego zaspokajania roszczeń pokrzywdzonych pomimo tego, że taki obowiązek nałożył na Ciebie Sąd, to Twoje szanse na SDE stanowczo maleją. Dlatego zapoznaj się dokładnie z wyrokiem karnym, który przeciwko Tobie wydano.
W zakresie obowiązków wskazanych w pkt. 1 i 2 tego wpisu pamiętaj dodatkowo o tym, że niewykonanie zasądzonych od Ciebie środków kompensacyjnych stanowi przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 5.
Częstokroć w przypadku niewykonania tych obowiązków przez skazanego wnioskowi o SDE sprzeciwia się również biorący udział w posiedzeniu prokurator.
Dlatego przed złożeniem wniosku o SDE ustal ze swoim obrońcą, co powinieneś zrobić aby zmaksymalizować swoje szanse na powodzenie wniosku.
Nasza Kancelaria zajmuje się profesjonalną obsługą Klientów chcących odbyć orzeczoną wobec nich karę pozbawienia wolności w SDE.